Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

TŁUMACZ JĘZYKA MIGOWEGO I TŁUMACZ PRZEWODNIK

Dofinansowanie usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika mogą otrzymać osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z ich niepełnosprawności.

Dofinansowanie nie obejmuje refundacji kosztów poniesionych przed przyznaniem środków finansowych i zawarciem umowy o dofinansowanie.

Usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika dofinansowane ze środków PFRON musi wykonywać osoba, która jest tłumaczem wpisanymw rejestrze Wojewody.

Należy przedstawić dokument potwierdzający wpis do rejestru tłumaczy PJM (Polski Język Migowy), SJM (System Językowo-Migowy), SKOGN (Sposoby Komunikowania się Osób Głuchoniewidomych) - dotyczy wszystkich tłumaczy, którzy mają świadczyć usługę.

Wysokość dofinansowania usług tłumacza języka migowego lub tłumacza przewodnika —nie może być wyższe niż 2% przeciętnego wynagrodzenia za godzinę jej świadczenia.

Dofinansowaniu nie podlega świadczenie usług przez tłumacza w organach administracji publicznej (przez organ administracji publicznej rozumie się ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, działające w nich lub we własnym imieniu, inne terenowe organy administracji rządowej zespoloneji niezespolonej, organy jednostek samorządu terytorialnego) oraz w innych jednostkach, które na mocy przepisów są zobowiązane do zapewnienia dostępu do ww. usług lub otrzymują dotację/subwencję, z której mogą być finansowane ww  usługi.

Procedura przyznawania dofinansowania do likwidacji barier w komunikowaniu

  1. Na podstawie złożonego kompletnego wniosku zostaje dokonana ocena zasadności udzielenia dofinansowania.
  2. Następnie wniosek jest opiniowany przez Zespół do spraw Opiniowania wniosków, który jest powołany przez Dyrektora Centrum. Każdy wniosek jest rozpatrywany pod indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej. Po rozpatrzeniu wniosku i dokonaniu oceny zasadności potrzeby udzielenia dofinansowania wniosek  zostaje rozpatrzony pozytywnie lub negatywnie.
  3. Po dokonaniu oceny Wnioskodawca otrzymuje informację o przyznaniu dofinansowania i jego wysokości.
  4. Następnie Wnioskodawca składa oświadczenie czy przyjmuje wysokość dofinansowania i przystępuje do realizacji zadania, na podstawie którego jest przygotowywana umowa.
  5. W ustalonym telefonicznie terminie Wnioskodawca zobowiązany jest stawić się z dowodem osobistym do siedziby PCPR w celu podpisania umowy. Wnioskodawca podpisuje umowę osobiście lub elektronicznie w systemie SOW.
  6. Podstawę dofinansowania stanowi umowa zawarta przed świadczeniem usługi.
  7. Po  podpisaniu  umowy  Wnioskodawca  w wyznaczonym terminie jest zobowiązany dostarczyć oryginał faktury.
  8. PCPR po weryfikacji faktur przekazuje środki finansowe stanowiące dofinansowanie zadania  na wskazane przez Wnioskodawcę konto własne lub Wykonawcy usługi.
  9. Dokumenty rozliczeniowe, oryginały faktur i rachunków wystawionych na Wnioskodawcę, otrzymują adnotację „opłacone ze środków PFRON w kwocie dofinansowania …. zł” i podlegają zwrotowi Beneficjentowi na pisemny jego wniosek. W dokumentacji PCPR pozostają kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem.
Data dodania: 2023-01-12 20:12:43
Data edycji: 2023-01-12 21:00:25
Ilość wyświetleń: 155

Nabór na kandydatów na rodziny zastępcze

Chcesz zostać rodzicem zastępczym?
Więcej informacji

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych - PFRON

Wejdź i dowiedź się więcej
Więcej informacji

Druki do pobrania

Baza druków
Więcej informacji

Wolontariat

Zostań wolontariuszem
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Miłość zaczyna się w domu i rozwija się w domu.

Tu nigdy nie brak sposobności, aby ją okazać.

Matka Teresa z Kalkuty

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej