Przejdź do treści

Dni Rodzicielstwa Zastępczego

 

Konferencja „Rodzic zastępczy i specjalista – skuteczny duet”

                   Z okazji obchodów „ Dni Rodzicielstwa Zastępczego” w dniu 30 maja br. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu zorganizowało konferencję, pt.: „Rodzic zastępczy i specjalista – skuteczny duet”. Wydarzenie to miało na celu pochylenie się nad problematyką związaną z rodzicielstwem zastępczym, a także współpracą pomiędzy instytucjami. Do dyskusji zaproszono wyjątkowych gości, specjalistów działających na rzecz szeroko rozumianego dobra dziecka. Konferencję uroczyście zainaugurowali: Starosta Powiatu Wałbrzyskiego Pan Jacek Cichura oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Wioleta Kostiańczuk – Tulikowska.

                   Podczas spotkania swoją wiedzą i doświadczeniem podzielili się : Pani Agnieszka Kopciuch, psycholog, psychoterapeuta ze Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, która przedstawiła tematykę Dialogu Otwartego jako innowacyjnego narzędzia w pracy terapeutycznej z rodziną zastępczą i dzieckiem. Następnie swój wykład na temat historii polskich rodzin zastępczych zaprezentowała dr Małgorzata Radyńska z Instytutu Społeczno- Prawnego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Wałbrzychu. Kolejnym prelegentem była asystent rodziny z Ośrodka Pomocy Społecznej w Boguszowie Gorcach Pani Ewa Sawaryn, która przybliżyła uczestnikom konferencji istotne aspekty współpracy asystenta rodziny z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie na rzecz powrotu dziecka w środowisko biologiczne. Wyjątkowym głosem podniesionym w trakcie konferencji było wystąpienie przedstawicieli Rodzin Zastępczych, które opowiedziały historię o tym, jak zostały Rodzicem Zastępczym, trudnościach, wyzwaniach i radościach dnia codziennego w sprawowaniu opieki and dziećmi.  

                     Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Wioletta Kostiańczuk – Tulikowska, zakończyła konferencję wręczeniem uroczystych podziękowań dla Rodzin Zastępczych funkcjonujących na terenie Powiatu Wałbrzyskiego.